Tartu Ülikooli Tartu observatoorium koostöös Keskkonnaagentuuri ja Eesti Maaülikooliga kutsub 14. novembril kõiki kaugseirehuvilisi Eesti kaugseirepäevale, kus spetsialistid saavad tugevdada omavahelist koostööd, jagada uusi kaugseireandmeid ning innustada uusi lahendusi praktikasse rakendama. Vaata otse UTTV-st.
Tõraveres asuv Tartu observatoorium on juba üle viiekümne aasta kaugseire alal Eesti keskne kompetentsikeskus. Kaugseire abil näeme keskkonnanähtusi aegruumis, neid jälgides ja analüüsides kogume väärtuslikku teavet keskkonnaseisundi ja -muutuste kohta. „Kaugseire areng on viimastel aastatel olnud märkimisväärne, pakkudes laialdasi võimalusi keskkonnaseires, põllumajanduse optimeerimisel, kliimamuutuste jälgimisel ja paljudes muudes valdkondades,“ sõnas päeva peakorraldaja, Tartu observatooriumi teaduslik nõustaja ja Eesti Maaülikooli vanemlektor Urmas Peterson.
Kaugseirepäev pakub teadlastele, ametnikele ja andmehuvilistele võimaluse tutvuda Eesti kaugseirevaldkonna, sealhulgas Tartu observatooriumi uusimate teaduslike ja praktiliste tulemustega, mis aitavad liikuda teadliku ja kestliku arengu suunas. Päeva jooksul saab kuulata teadlaste ja ekspertide ettekandeid, Tartu Ülikoolist esinevad nii observatooriumi teadlased kui ka mereinstituudist, füüsika ning ökoloogia ja maateaduste instituudist. Lisaks toimub posterettekannete sessioon.
„Meil on hea meel võõrustada Tõraveres eksperte, kes aitavad suurendada teadusandmete ja -uuringute rakendatavust, et toetada tõenduspõhiseid otsuseid. Eesti kaugseirepäev pakub suurepärast võimalust arutada, kuidas kaugseire aitab meil keskkonda paremini mõista ja kaitsta,“ sõnas Tartu observatooriumi direktor Antti Tamm.
„Kaugseire võimaldab meil tunduvalt paremini mõista kliimamuutustega seotud riske – olgu need üleujutused, kuumalainetest tingitud soojussaared või maastikutulekahjud. Kaugseiretehnoloogia ja -andmed võimaldavad olukorda hinnata, astuda ennetavaid samme ning langetada kiiremaid ja teadlikumaid otsuseid,“ ütles Keskkonnaagentuuri andmehalduse ja seire funktsioonijuht Svetlana Pudova. Keskkonnaagentuur tagab keskkonnainfo ja kaugseireandmete jõudmise nii ametnike kui ka laiema sihtrühmani.
Kõik huvilised on oodatud üritusel osalema ja kaasa mõtlema. Täpsema päevakava ja lisainfo leiab ürituse veebilehelt. Kaugseirepäeva saab jälgida ka UTTV vahendusel.
Eesti kaugseirepäev toimub iga kahe aasta tagant Tartu observatooriumis Tõraveres. Esimene kaugseirepäev toimus 2003. aastal. Päeva korraldab Tartu Ülikooli Tartu observatoorium koostöös Eesti Maaülikooli ja Keskkonnaagentuuriga.